Winners for Maps Created in 2014

CaGIS Map Design Competition

42nd Map Design Competition Results

Judging held at Montgomery College, Rockville, Maryland, March 7, 2015



Best of Show

Atlas of Infectious Diseases
Brooke E. Marston, Meagan Atkinson, Greg Berardinelli, Michael Bloom, Yamilette M. Colón
Almodóvar, James D. Eynard, Mallory Feagans, Cody Hackney, Edward E. Helderop, Olivia
Hollenhorst, George J. Kleinknecht, Aspen M. Matthias, José T. Montero, Paul Platosh, Lucy F.
Romeo
Oregon State University

 

PROFESSIONAL COMPETITIONS

Book/Atlas

Best of Category

National Geographic Atlas of the World Tenth Edition

Carl Mehler, Debbie Gibbons, Juan Valdés, Richard Bullington, Julie Ibinson, Maureen Flynn,
Matthew Chwastyk, Michael McNey, Gregory Ugiansky
National Geographic

 

Interactive Digital

Best of Category
A Year in the Life of Earth’s CO2
Bernhard Jenny, Bojan Šavrič, Johannes Liem, William M. Putnam, Kavyon Sharghi, Aaron E.
Lepsch, Patrick Lynch
Oregon State University and NASA Goddard Space Flight Center
Honorable Mentions

Yosemite Rim Fire
Xaquin G.V. and Ryan Morris
National Geographic Society

Feeding Nine Billon
Virginia W. Mason, Jason Treat, Anna Scalamonga
National Geographic Magazine

 

Recreational/Travel

Best of Category
Bayou Teche Paddle Trail and Historical and Cultural Map
Lisa Pond, Robert Paulsell
Louisiana Geological Society
Honorable Mention
Bozeman Area, Montana
Beartooth Publishing

 

Reference

Best of Category

Russia’s Far North
Martin Gamache, Lauren James
National Geographic Magazine

 

Thematic

Best of Category
In Case of Volcanic Eruption, Run!
Charles Preppernau
Oregon State University
Honorable Mentions

California Water Challenge
Virginia W. Mason, Eric Knight, Kelsey Nowakowski, Jane Vessels, Matt Twombly
National Geographic Magazine

Workers Flood In, Earnings Flow Home
John Tomanio, Shelley Sperry
National Geographic Magazine

25 Years of Oil Spills
Evan Applegate
Bloomberg Businessweek

 

Other

Best of Category
World Political Map, Cahill-Keyes Projection
Gene Keyes, Duncan Webb, Mary Jo Graça

 

 

STUDENT COMPETITIONS

Arthur Robinson Award for Best Printed Map
The Impacts of Rising Sea Levels in New York City
Abbey Whisler
University of Kansas
Honorable Mentions

Toronto 1:100,000
Heather Smith
Centre of Geographic Sciences, Nova Scotia Community College

Atlantic Hurricanes Since 1900
Monica Stone
University of Alabama

Madison: A Typographical Map
Matthew Becker
University of Wisconsin -­‐ Madison

Cincinnati Bike Map
Nate Wessel
University of Cincinnati

David Woodward Award for Best Electronic Map

Atlas of Infectious Diseases
Brooke E. Marston, Meagan Atkinson, Greg Berardinelli, Michael Bloom, Yamilette M. Colón
Almodóvar, James D. Eynard, Mallory Feagans, Cody Hackney, Edward E. Helderop, Olivia
Hollenhorst, George J. Kleinknecht, Aspen M. Matthias, José T. Montero, Paul Platosh, Lucy F.
Romeo
Oregon State University

Honorable Mentions

Your Body, (Not) Your Choice
Robin Tolochko
University of Wisconsin - Madison

 

Judging coordinated and arranged by:
Leo Dillon, U.S. Department of State
Tanya Allison, Montgomery College

Judges:
Tanya Allison, Montgomery College (professional entries)
Phillip Mobley, Global View Inc.
Paul D. McDermott, retired
Tom Patterson, National Park Service
Angela Faulkner, National Park Service